Europejski Program Pomocy Żywnościowej
Prezentacje (zalecane pobranie pliku prezentacji dla uzyskania lepszej jakości - Plik-->Pobierz):
- Dostawa Żywności z Unii Europejskiej - wrzesień 2008
- Dostawa Żywności z Unii Europejskiej - marzec 2009
Parafialny Zespół Caritas w 2007 roku przystąpił do programu PEAD - „Europejski Program Pomocy Żywnościowej”. Żywność współfinansowaną przez UE otrzymujemy z Caritas Diecezji Kieleckiej.
Burmistrz Gminy Słomniki, pan Paweł Knafel udostępnił nam pomieszczenia w Urzędzie Gminy na magazyn i biuro, dzięki czemu mogliśmy realizować ten program. Liczba potrzebujących przerosła nasze oczekiwania. Objęliśmy pomocą nie tylko mieszkańców naszej parafii, ale również całej gminy.
Do współpracy w tym działaniu zaprosiliśmy także sołtysów, aby pomogli w dotarciu szczególnie do ludzi chorych i znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.
Przy rozładunku żywności i jej dystrybucji niezawodna jest pomoc młodzieży ze Szkolnego Koła Caritas. Nieoceniona jest pomoc właścicieli firm transportowych: pana Włodzimierza Łącznego i pana Grzegorza Żmigrodzkiego i którzy bezpłatnie dostarczają towar. Cenimy sobie tę pomoc tym bardziej, że Słomniki od Kielc dzieli 100 km.
Rosnące kolejki zaburzały pracę gminy i pan Burmistrz doceniając nasz wkład i widząc zakres potrzeb w 2009 roku udostępnił nam odremontowane pomieszczenia w budynku socjalnym (dawny ośrodek zdrowia), w którym mamy siedzibę do chwili obecnej.
Liczba osób objętych pomocą wzrastała z roku na rok. Zaczynaliśmy od 200 osób a obecnie zapisanych jest ponad 1000 rodzin, co stanowi około 2200 osób z całej Gminy Słomniki (gmina liczy około 14 000 mieszkańców). Oto ilość produktów rozprowadzona wśród mieszkańców naszej gminy w poszczególnych latach:
- 2007 r 14 751 kg
- 2008 r 20 828 kg
- 2009 r 58 237 kg
- 2010 r 109 000 kg
- 2011 r 94 406 kg
- 2012 r 43 739 kg (Słomniki, Miłocice, Prandocin Wysiołek i Czechy)
- 2013 r 34 483 kg (Słomniki, Miłocice, Prandocin Wysiołek i Czechy)
Do wydawania artykułów w 2008 roku dołączyła do nas młodzież z gimnazjum z Niedźwiedzia i Kacic pod opieką wychowawców: Gabrieli Blarowskiej i Aliny Ordy.
Ze względu na dużą liczbę osób potrzebujących i ogromne koleji przy wydawaniu żywności od sierpnia 2011 roku dokonaliśmy podziału Gminy Słomniki na trzy części:
Placówka w Słomnikach obejmuje mieszkańców Słomnik, Miłocic, Prandocina Wysiołka i Czech.
Prandocin – Plebania (stary budynek) - wydaje żywność dla wsi: Kacice, Januszowice, Prandocin, Prandocin Iły, Lipna Wola, Smroków, Zagaje Smrokowskie, Wężerów, Orłów, Janikowice i Muniakowie.
Pod opieką Aliny Orda.
Niedźwiedź – Dom Parafialny: Niedźwiedź, Brończyce, Trątnowice, Polanowice, Ratajów, Waganowice, Kępa, Zaborze i Szczepanowie.
Pod opieką Gabrieli Blarowskiej.
Realizacja Programu PEAD wymaga nie tylko pracy przy rozładunku, i dystrybucji towaru wśród mieszkańców, ale również na prowadzeniu szczegółowej dokumentacji.
W roku 2009, 2011 i 2013 miały miejsce kontrole naszej pracy przez Agencję Rynku Rolnego, które wypadły pozytywnie.
Do najbardziej aktywnych osób pracujących przy wydawaniu żywości należą: Danuta Witek, Elżbieta Strona, Lucyna Jędrychowska, Zofia Mochalska, Ewa Dulewicz, Maria Jakubek, Agnieszka Bielak, Bożena Piwowarska, Aleksandra Jagła, Janina Kamińska.
Z upoważnienia ks. proboszcza Stanisława Włosowicza - za realizacje programu oraz prowadzenie dokumentacji odpowiada Ewa Warda-Kaszuba.